هفته های بارداری
راهنمای انتخاب اسم نوزاد

هفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری
چاقی کودک در هفته سی و هشتم بارداری مشخص می گردد.

اکنون هفته سی و هشتم بارداری است و کودک شما احتمال اینکه به دنیا بیاید بیشتر از هفته پیش می باشد. اگر همچنان به رشد خود ادامه دهد بازهم شاهد افرایش وزن کودک خواهیم بود.

مادران نیز دچار اضافه وزن هم خواهند شد، که نیمی از این افزایش وزن به دلیل وزن کودکتان می باشد.

هر چقدر کودکتان چاق و سنگین وزن باشد، به همان مراتب شما دچار اضافه وزن بیشتری خواهید بود. به طور معمول کودک سی و هشت هفته، بین 2730 تا 3400 کیلوگرم وزن دارد.

قابل ذکر است این میزان در افراد مختلف متغییر بوده و پسرها وزنشان از دختر بچه ها بیشتر است.

طول بدن نیز در این هفته، تغییر نمی یابد. کودکانی که در رحم مادر به سر می برند در دو هفته آخر می توانند کیسه آب و رحم مادرشان را چنگ بیندازند.

اندام ها به اندازه کافی رشد کرده و به محل نهایی خود رفته اند. مغز و ریه تنها اندامی هستند که با تولد جنین، رشدشان متوقف نخواهد شد.

در دوره جنینی، رشد اندام هایی چون مغز و ریه به حدی است که بتواند فعالیت های خود را به درستی انجام دهد.

عنبیه چشم تا هفته های آخر بارداری، می تواند رنگدانه های بیشتری را در خود ذخیره کند. باید بدانید رنگ چشم هر کودکی در دوره جنینیی هر رنگی باشد، در هنگام زایمان رنگ چشم تغییر نمی کند.

به طور مثال: اگر در دوره جنینی رنگ چشم کودکی قهوه ای باشد، بعد از زایمان نیز به همین رنگ خواهد ماند و تغییری در آن مشاهده نخواهد شد.

در روزهای آخر بارداری، به سبب فشارات ناشی از حرکات کودکان، اختلالات خواب در بسیاری از مادران باردار به وجود خواهد آمد.

تورم دست و پا، سردردهای شدید نیز از اتفاقات شایع این هفته از دوره بارداری است.

برخی از افراد ممکن است در این هفته به مسمومیت حاملگی دچار شوند. که وضعیت حاد آن می توانند سبب سقط و ناهنجاری های مختلف در کودک شود.