هفته های بارداری
راهنمای انتخاب اسم نوزاد

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری
افزایش تغییر وزن ناگهانی کودک در هفته سی و یکم سبب تشکیل بافت های چربی در زیر پوست خواهد شد.

تغذیه مادر هر چه بهتر باشد می تواند در میزان افزایش وزن کودک نیز تاثیر بگذارد. در این هفته هم کودک شما به میزان قابل توجهی افزایش وزن پیدا خواهد کرد.

به طوری که وزن او بیش از 1400 گرم و قدش حدود 41 سانتی متر است. افزایش وزن ناگهانی در کودک می تواند سبب اتفاقات جدیدی در بدن شود.

که یکی از این اتفاقات تشکیل لایه های چربی در زیر پوست به خصوص در ناحیه زیرگردن می باشد.

تشکیل بافت های چربی در زیر پوست می تواند به چرخاندن سر کودک به تمام جهات مختلف کمک کند. 

همچنین از دیگر داشتن مزیت های چربی، فراهم آوردن محیطی در بدن است که به کمک آن جنین می تواند با عوامل میکروب زای محیطی مقابله کند.

بدین گونه که وجود چربی می تواند بسیار مفید باشد و نقش عایق و محافظ را در بدن ایفا می کند.

در این هفته اندازه بازو و سر نیز رشد می یابند.

در هفته  سی و یکم، اکثر خانم های باردار شاهد سرازیر شدن شیر یا آغوز از سینه های خود هستند. این مسئله رخ داد طبیعی می باشد، که نشانه سلامت بدن خواهد بود.

اگر میزان این ترشحات زیاد باشد، شما می توانید یک دستمال را دور نوک پستان های خود ببندید و از کثیف شدن لباس زیر خود جلوگیری نمایید.

از اتفاقات شایع دیگر این دوران، انقباضات ماهیپچه های رحمی است که این انقباضات ناگهانی را، انضباض براکستون- هیکس می نامند.

این انقباضات در نیمه دوم حاملگی به ویژه ماه های آخر روزهای آبستنی رخ می دهد . که زمان هر کدام بین 30 تا 60 ثانیه خواهد بود.

اکثر انقباضات برکستون-هیکس نامنطم بوده و اگر میزان درد آن هنگام بروز زیاد باشد، خطرناک است و باید نزد پزشک مراجعه نمایید.

چون تا قبل از هفته 37 بارداری، کودک نارس می باشد تشخیص دردهای شکمی مادران سخت است که به آن ها دردهای زایمان کاذب می گویند.

در این هفته اگر ترشحات آبکی، لزج، صورتی و خونی همراه با دردهای یا گرفتگی عضله مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه کنید.