هفته های بارداری
راهنمای انتخاب اسم نوزاد

هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری
در هفته دهم تغییرات بسیاری رخ می دهد، و جنین شکل و شمایل انسانی پیدا خواهد کرد.

اندازه فیزیکی کودکتان تغییر کرده و به اندازه یک خزما می باشد. در این حالت از رویانی خارج شده و وارد مرحله جنینی می گردد. طول بدن بیش تر از 2.5 سانتی متر خواهد یود.

وزن جنین کم تر از 8 گرم بوده ولی به دلیل کسیه آب اطراف فرزنداتان احساس سنگینی در شکم را خواهید داشت.

هفته دهم بارداری، بحرانی ترین مرحله رشد کودک نامیده می شود. به همین خاطر مادر باید مواظب جنین خود باشد. هفته دهم، مرحله آغاز جنینی نامیده می شود.

در آغاز این هفته، اندام ها و بافت ها به سرعت بالایی رشد کرده و تکامل می یابند. انداام های حیاتی چون: کلیه، کبد و روده ها فعالیت خود را آغاز می کنند.

مغز و ریه که مهم ترین اندام های جین ده هفته ای بوده، فعالیت خود را به بهترین شکل شروع کرده است. نحوه عملکرد آن ها به تغذیه مادر بستگی خواهد داشت.

کبد نقش مهمی در سلامت جنین نیز دارد. زیرا محل اصلی گلبول سازی در این محل می باشد. قبل از تشکیل کبد، سلول های خونی توسط کیسه زرده تولید می شدند. 

کیسه زرده سبب تغذیه رسانی به جنین و انواع سلول ها می شود.

تا سه هفته دیگر، یعنی هفته 13 بارداری قدش ثابت می ماند. . از آن به بعد افزایش طول جنین دو برابر خواهد بود.

در اواسط این هفته اندازه سر کوچک تر خواهد شد، این کاهش اندازه سر، نسبت به هفته های دیگر بیشتر است. به طور موقت، پیشانی جنین به دلیل رشد مغز متورم می شود. 

اما بعدها به دلیل تکامل مغزی، پیشانی او به سر جایش برگشته و ظاهر کودک، مانند یک انسان کامل خواهد شد. با افزایش زمان جزییات بیشتری در بدن ظاهر می گردد.

در جنین ده هفته ای، موهای نازکی شبیه به پرز هلو رشد می کنند. پوست او آن قدر نازک است که تمامی ستون های فقرات از زیرپوست قابل مشاهده است.

رحم دراین دوران به دلیل تکامل فیزیکی جنین کامل تر می شود. در معاینات پزشکی به راحتی می توان صدای ضربان قلب کودک را حس کرد.