هفته های بارداری
راهنمای انتخاب اسم نوزاد

زنان باردار امروز 50 درصد افسرده‌تر از نسل گذشته‌اند

  • 1 سال پیش
  • 0 نظر
زنان باردار امروز 50 درصد افسرده‌تر از نسل گذشته‌اند
نتایج یک بررسی نشان داده است، مادران باردار امروزی به علت فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، 50 درصد بیش از مادران خودشان در معرض افسردگی هستند.

نتایج یک بررسی نشان داده است، مادران باردار امروزی به علت فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، 50 درصد بیش از مادران خودشان در معرض افسردگی هستند. 

پژوهش‌های صورت گرفته حاکی از آن است، مشکلات روانی در دوران بارداری در طول چندین نسل به میزان 51 درصد افزایش یافته است.

براساس آمار موجود، دست کم از هر 10 زن باردار یک نفر از دوره‌های افسردگی رنج می‌برد؛ سالها متخصصین به اشتباه معتقد بودند که هورمون‌های بارداری از زنان در برابر افسردگی محافظت می‌کنند و تنها پس از تولد نوزاد به این خاطر که میزان این هورمون‌ها کاهش می‌یابد، در برابر بیماری‌ها آسیب پذیرتر می‌شوند.

کارشناسان بهداشتی اکنون دریافتند، بالا رفتن سریع سطح هورمون‌ها در آغاز بارداری می‌تواند شیمی مغز را به هم زده و به افسردگی منتهی شود.

تحقیقات نشان می‌دهند، افسردگی و اضطراب می‌تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد؛ همچنین این شرایط می‌تواند توانایی افراد را در مراقبت از خود و نوزاد در حال رشدشان مختل کند.

محققان باور دارند، فشارهای روزافزون زندگی مدرن در مادران باردار «تقویت شده» است.

رسانه‌های اجتماعی ممکن است زنان باردار را دچار احساس افسردگی و انزوای اجتماعی کنند و به دلیل محروم کردن آنها از خواب و وارد کردن استرس مداوم به آنها شرایط ابتلا به افسردگی بارداری را تقویت کنند. 

دانشمندان دانشگاه بریستول ادعا می‌کنند، رسانه‌های اجتماعی و سرعت زندگی مدرن موجب افزایش افسردگی و اضطراب در مادران می‌شود.

بررسی‌های جدید بیانگر آن است، زنان باردار در معرض مواجهه با فشارهای اضافی قرار دارند.

پژوهشگران این مطالعه و پزشکان متخصص یادآور می‌شوند، افسردگی حین بارداری می‌تواند باعث کاهش مراجعه زن باردار جهت دریافت مراقبت‌های بارداری، تولد نوزاد کم وزن و زایمان زودرس شود که بخشی از این عوارض به علت نشانه‌های سایکوپاتولوژیک افسردگی است.

نویسنده این تحقیق ربکا پیرسون، سخنگوی اپیدمیولوژی روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه بریستول، گفت: «این تحقیق نشان می‌دهد، افسردگی در زنان جوان امروز ممکن است به علت افزایش احساس خستگی و استرس ناشی از فضای مجازی باشد».

طبق یک تحقیق جدید دیگر نیز، اگر مادر در طول بارداری مبتلا به افسردگی شود یا داروهای ضدافسردگی را برای درمان بیماری قدیمی‌اش استفاده نماید، ریسک ابتلا کودک به بیماری آسم افزایش می یابد. 

«شیائوکین لئو»، متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه آرهوس در دانمارک که سرپرستی این تیم تحقیق را به عهده داشت عنوان کرد: «نحوه تاثیر افسردگی مادر بر احتمال ابتلا کودک به آسم مشخص نیست، اما مکانیسم آن می تواند شامل تغییرات هورمونی یا تغییر در سبک زندگی باشد. مهم‌ترین یافته مطالعه ما این است که ما متوجه شدیم مصرف تمام داروهای ضدافسردگی در طول بارداری در کل موجب افزایش احتمال بروز آسم نمی شود».

محققان دریافتند داروهای ضدافسردگی «تری سایکلیک» که معمولا برای بیماری های شدید افسردگی تجویز می شوند، با بیماری آسم در ارتباط هستند.

البته این ارتباط  ناشی از رابطه علت و معلولی نیست، بلکه این خود افسردگی حاد است که در ریسک بروز آسم نقش دارد.

 به گفته «لئو»، ارتباط بین افسردگی و آسم ممکن است ناشی از بیولوژی دوران حاملگی، عوامل ژنتیکی یا زیست محیطی یا هر سه این موارد باشد.

منبع: خبرگزاری فارس

نظر شما

جهت ارسال نظر لطفا وارد سایت شوید و یا ثبت نام کنید.