هفته های بارداری
راهنمای انتخاب اسم نوزاد

همه آنچه در مورد بارداری پرخطر باید بدانید

  • 7 ماه پیش
  • 0 نظر
همه آنچه در مورد بارداری پرخطر باید بدانید
جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی به تشریح بارداری پرخطر پرداخت و بارداری را به عنوان بارداری پرخطر معرفی کرد که در آن خطر بروز برخی عوارض بارداری که مادر، کودک یا هر دو را در معرض خطر قرار دهد، وجود داشته باشد.

 بارداری و صاحب فرزند شدن برای همه خانم‌ها بسیار شیرین و یک حس رؤیایی است که هر خانمی در آروزی آن است و با رسیدن به این آرزو تمام تلاش خود را می‌کند تا فرزند سالمی به دنیا بیاورد، با این وجود در برخی از بارداری‌ها گاهی اتفاقاتی باعث آسیب به مادر و جنین می‌شود که در این مواقع نام بارداری پرخطر شنیده می‌شود.

برخی از این اتفاقات، غیرمنتظره و در طول بارداری اتفاق می‌افتد که گاهاً با رعایت و کنترل رفتارها می‌توان از این موارد پیشگیری کرد و برخی هم به دلیل بیماری یا مشکل قبلی مادر باردار رخ می‌دهد که در این زمینه هم خانم‌هایی که قصد بارداری دارند باید با مراجعه به پزشک متخصص بیماری خود و همچنین پزشک متخصص زنان، مراقبت‌های قبل از بارداری را به منظور جلوگیری یا کاهش این آسیب‌ها انجام دهند.

برای آشنایی با بارداری پرخطر و دلایلی که بارداری پرخطر را به وجود می‌آورد و همچنین نکاتی که افراد با بارداری پرخطر باید رعایت کنند، با ندا مقتدری اصفهانی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، گفت‌و‌گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

به چه بارداری، بارداری پر خطر اطلاق می‌شود؟

مقتدری: در اغلب موارد، بارداری و بچه‌دار شدن برای زنان یک فرایند کاملاً طبیعی است اما همیشه هم تمامی بارداری‌ها راحت و بدون دردسر سپری نمی‌شوند بلکه برخی از زنان دچار مشکلاتی می‌شوند که پزشکان به آن بارداری پرخطر می‌گویند.

زمانی بارداری به عنوان بارداری پرخطر شناخته می‌شود که خطر بروز برخی عوارض بارداری وجود داشته باشد که در آن مادر، کودک یا هر دو در معرض خطر باشند، دوران بارداری‌های پرخطر باید زیر نظر پزشک متخصص زنان سپری شود تا به مادر و کودک برای دستیابی به بهترین نتیجه، کمک شود.

شاید واژه بارداری پرخطر ترسناک به نظر بیاید ولی تشخیص و جداسازی بارداری‌های پرخطر، تنها راه برای اطمینان از سلامتی مادر و کودک او است، همچنین باعث می‌شود پزشکان اطمینان حاصل کنند که خانم باردار در طول دوران بارداری خود تمامی مراقبت‌های ویژه‌ای که لازم است را دریافت می‌کند.

پزشک متخصص در تمام طول دوران بارداری به دقت و از نزدیک خانم باردار را تحت نظر دارد تا بروز هر مشکلی را سریع و به موقع تشخیص دهد.

دلایل پرخطر شدن بارداری

چه عوامل یا بیماری‌هایی باعث پرخطر بودن بارداری می‌شود؟

مقتدری: این که چه عواملی موجب پرخطر بودن بارداری می‌شود، به شرایط خاص فرد بستگی دارد، دلایلی که ممکن است به خاطر آن بارداری از نوع پرخطر باشد، عبارتند از سن مادر، بیماری‌هایی که مادر قبل از بارداری به آن مبتلا است و یا بیماری‌هایی که مادر در بارداری به آن مبتلا می‌شود.

داشتن سابقه سقط جنین، بروز مشکلاتی در بارداری قبلی یا داشتن سابقه خانوادگی در ابتلا به اختلالات ژنتیکی نیز از دیگر مواردی هستند که موجب بروز بارداری پرخطر می‌شوند.

یکی از رایج‌ترین دلایل بارداری پرخطر، سن مادر است، زنانی که سن آن‌ها در زمان بارداری کمتر از 17 سال یا بیش از 35 سال است، بیشتر از دیگران در معرض بروز برخی از عوارض قرار دارند، همچنین خطر سقط جنین و بروز اختلالات ژنتیکی در مادران با سن بالای 40 سال افزایش می‌یابد.

مورد دیگر، بیماری است که مادر به آن مبتلا است، بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، اختلالات قلبی، کلیوی و ریوی، دیابت، انواع بیماری‌های خود ایمنی، بیماری‌های مقاربتی یا عفونت‌های مزمن مانند ویروس HIV می‌توانند مادر و کودک را در معرض خطر قرار دهند.

در صورتی که خانمی به بیماری مبتلا است و در سلامتی کامل قرار ندارد، حتماً قبل از تصمیم به بارداری با متخصص زنان و زایمان مشورت کند، زیرا پزشک متخصص قبل از بارداری برخی آزمایشات را انجام می‌دهد و شاید میزان یا نوع داروهای مصرفی فرد را تغییر دهد و توصیه‌هایی برای حفظ سلامت مادر و نوزاد ارائه می‌کند.

گاهی اوقات مادران در طول دوران بارداری خود به یکسری بیماری‌هایی مبتلا می‌شوند، حتی خانمی که در زمان آغاز بارداری خود در سلامتی کامل بسر می‌برد، امکان آن وجود دارد که در حین بارداری به بیماری یا اختلالی دچار شود که کودکش را تحت تاثیر قرار دهد.

در دوران بارداری چه بیماری‌هایی می‌تواند بارداری پر خطر را در پی داشته باشد؟

مقتدری: دو مورد از مشکلاتی که بروز آن‌ها بسیار شایع است عبارتند از مسمومیت حاملگی یا پره‌اکلامپسی و دیابت بارداری.

مسمومیت بارداری باعث بارداری پرخطر می‌شود

مسمومیت بارداری(پره‌اکلامپسی) سندرمی است که موجب بالا رفتن فشار خون، دفع پروتئین از طریق ادرار و ورم کردن بدن می‌شود و در صورتی که برای درمان این مشکل اقدامی نشود، می‌تواند برای مادر و کودک بسیار خطرناک و حتی مرگ‌آور باشد.

اما با کنترل کردن و درمان مناسب و به موقع، اغلب مادرانی که به مسمومیت بارداری دچار می‌شوند، علی‌رغم بروز این مشکل، کودک خود را سالم به دنیا می‌آورند.

دیابت بارداری یکی از علل بارداری پرخطر

دیابت بارداری، نوعی از بیماری دیابت است که در دوران بارداری ایجاد می‌شود و مادرانی که به این بیماری دچار می‌شوند، در صورت پیروی از دستورات پزشک می‌توانند بارداری سالمی را سپری کنند و کودک سالمی به دنیا بیاورند.

مشکلات دیگری هم امکان دارد در بارداری رخ دهد که مربوط به بارداری است، اغلب موارد بارداری پرخطر به خاطر بروز مشکلات مربوط به خود پروسه بارداری است و اکثر این مشکلات خطر بسیار کمی برای خود مادر دارند در حالی که بیشتر جنین را تحت تأثیر قرار می‌دهند و برای جنین خطرآفرین هستند.

برخی از مشکلاتی که در پروسه بارداری رخ می‌دهد و برای جنین خطرناک است عبارت است از زایمان زودرس، بارداری چندقلویی، جفت سرراهی و مشکلات جنینی.

به زایمانی، زایمان زودرس گفته می‌شود که قبل از هفته 37 بارداری آغاز شود، هرچند راهی برای دانستن این موضوع وجود ندارد که کدام خانم باردار به عارضه زایمان زودرس دچار می‌شود، اما برخی از عوامل هستند که احتمال بروز زایمان زودرس را افزایش می‌دهند، مانند عفونت، کوتاه بودن دهانه رحم و یا سابقه داشتن زایمان زودرس در بارداری‌های گذشته.

بارداری چندقلویی در بین مادرانی که به دنبال درمان‌های ناباروری، باردار شده‌اند بیشتر شایع است و احتمال بروز زایمان زودرس، دیابت بارداری و فشار خون بالای بارداری را افزایش می‌دهد.

545454

مشکل جفت سرراهی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن جفت مادر جلوی دهانه رحم را می‌گیرد، این وضعیت می‌تواند موجب خونریزی شود، خصوصاً اگر مادر انقباضات رحمی داشته باشد، اگر با نزدیک شدن به زمان زایمان همچنان جفت، دهانه رحم را پوشش داده باشد، پزشک انجام سزارین را برای کاهش خطر خونریزی توصیه می‌کند.

مشکلات جنینی که امکان دارد در بارداری به وجود آید، در برخی موارد در تصاویر سونوگرافی قابل مشاهده است، بین 2 الی 3 درصد از تمامی کودکان دارای مشکلات ساختاری خفیف تا شدید در روند رشد خود هستند، در برخی موارد ممکن است سابقه خانوادگی در ابتلا به مشکلات جنینی وجود داشته باشد، اما در موارد دیگر این مشکلات کاملا غیرمنتظره هستند.

مادرانی که بارداری پرخطر دارند، چه مراقبت‌هایی باید داشته باشند؟

مقتدری: در صورتی که بارداری خانمی از نوع پرخطر باشد، تعداد دفعات مراجعه به پزشک متخصص در دوران بارداری بیشتر خواهد بود و ممکن است دفعات بیشتری سونوگرافی انجام دهد تا پزشک مطمئن شود که جنین کاملاً سالم و در حال رشد است.

خانمی با بارداری پرخطر، به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارد

فشار خون خانمی با بارداری پرخطر به طور منظم چک و ادرار او نیز آزمایش می‌شود تا وجود دفع پروتئین و یا عفونت مجاری ادراری به موقع تشخیص داده شود، همچنین ممکن است برخی تست‌های ژنتیکی و آزمایشات مربوط به تشخیص اختلالات دیگر انجام شود، خصوصاً اگر سن مادر بالای 35 سال باشد و یا دارای سابقه وجود اختلالات ژنتیکی در بارداری قبلی باشد.

در صورتی که مادر به بیماری خاصی مانند دیابت، آسم یا فشار خون مبتلا است، پزشک داروهای لازم را برای او تجویز می‌کند، همچنین در صورتی که طی دوران بارداری پزشک معالج احساس کند که سلامت مادر یا کودک در خطر است، ممکن است لازم باشد که کودک زودتر از موعد به دنیا بیاید.

برای گذراندن دوران بارداری سالم چه توصیه‌هایی برای مادران دارید؟

مقتدری: خانم‌های باردار می‌توانند با انجام اقداماتی به حفظ سلامت خود و کودک خود کمک کنند، از جمله این که در تمامی نوبت‌هایی که برای ملاقات پزشک خود دارند، حتماً حاضر شوند تا هیچ تست یا آزمایشی را از دست ندهند و وجود هر گونه مشکلی به هنگام تشخیص داده شود.

خانم‌های باردار رژیم غذایی سالمی شامل انواع پروتئین، شیر و فرآورده‌های شیر، میوه و سبزیجات داشته باشند و با پزشک خود در مورد تغییراتی که لازم است در رژیم غذایی خود بدهند مشورت کنند.

تمامی داروها و مکمل‌هایی مانند آهن و ویتامین که پزشک معالجشان تجویز کرده است را طبق دستور او مصرف کنند و هیچ دارو، مکمل یا ویتامینی را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنند، هر روز اسید فولیک مصرف کنند زیرا اسید فولیک نوعی ویتامین B است که خوردن آن قبل از بارداری و طی چند ماه اول بارداری احتمال بروز نقص عصبی و سایر نقایص مادرزادی را در کودک بسیار کاهش می‌دهد.

از دستورات پزشک خود درباره سطح فعالیتی که باید داشته باشند، به دقت پیروی کنند، در صورتی که می‌توانند در حین بارداری کار یا ورزش کنند، پزشکشان به آن‌ها اطلاع میدهد.

از افرادی که سرما خورده‌اند یا دچار عفونت شده‌اند دوری کنند؛ همچنین ممکن است پزشک از مادران بخواهد که حرکات جنین در هر روز را یادداشت و ثبت کنند.

با بروز چه علائمی در بارداری پرخطر، نیاز است که فرد به پزشک مراجعه کند؟

مقتدری: در بارداری پرخطر مانند هر بارداری دیگری، فرد باید از علائم هشداردهندگی احتمالی آگاه بوده و مراقب بروز آن‌ها باشد، این موضوع به این معنا نیست که قطعاً با بروز این علائم دچار مشکل جدی شده‌اند، اما اگر یکی از این علائم را داشته باشند، بسیار مهم است که سریعاً در مورد آن اقدام کرده و موضوع را به پزشک اطلاع دهند، در صورتی که فکر می‌کنند به مراقبت اورژانسی و فوری نیاز دارند با پزشک خود یا با اورژانس تماس بگیرند.

با بروز هر گونه علائم هشدار دهنده باید به پزشک مراجعه کرد

برخی از علائم هشدار دهنده‌ای که باید در صورت بروز آن‌ها فرد با پزشک تماس بگیرد عبارت است از: خونریزی شدید، از حال رفتن(از دست دادن ناگهانی هوشیاری)، درد شدید در شکم یا لگن، ترشح یا خروج مایع از واژن، ورم ناگهانی صورت و دست و پاها، بروز مشکلات بینایی(مانند تاری دید و سیاه رفتن چشم‌ها)، سردرد شدید و یا زمانی که متوجه شود، جنین حرکت نمی‌کند یا نسبت به قبل بسیار کمتر حرکت می‌کند.

خانم‌هایی که به آن‌ها گفته می‌شود، بارداری پرخطری خواهند داشت، باید خونسردی خود را حفظ کنند و واژه «پرخطر» هراسی در دل آن‌ها نیندازد، زیرا این نام فقط به معنای مراقبت‌های بیشتر نسبت به دیگران است و با رعایت و تحت کنترل بودن از قبل از بارداری و همچنین در زمان بارداری، این افراد می‌توانند بارداری سالم و بدون دردسری را بگذرانند.

همیشه باید به یاد داشت که استرس و اضطراب و به دنبال آن فکرهای منفی چه بسا اثرات نامطلوب و جبران ناپذیری را به جای می‌گذارد، پس منطقی است که دوران بارداری را با توکل بر خدا، انجام مراقبت‌های لازم و رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک معالج، با آرامش روحی و تفکرات مثبت با لذت و سلامتی بگذرانید تا نتیجه این صبر زیبا را به بهترین شکل و با در آغوش گرفتن نوزاد سالم خود ببینید.

منبع: خبرگزاری فارس

نظر شما

جهت ارسال نظر لطفا وارد سایت شوید و یا ثبت نام کنید.